Ugrás a tartalomra

Magyarország Hivatalos DJI Drón Forgalmazója

Nyelv

10 tipp a drón lezuhanásának megelőzésére

21 January 2021 Adrienn Kerekes 0 hozzászólás

Az utolsó dolog, amit szeretnél, hogy a vadonatúj drónod ‒ amelyért keményen megdolgoztál ‒, lezuhanjon valami olyan dolog miatt, amit könnyen elkerülhetsz. Míg egyes tényezők, óhatatlanul is, nem a te irányításod alatt vannak, tisztában kell lenned azokkal a dolgokkal, melyeket ellenőrzésed alatt tarthatsz, és a hibákkal, melyeket elkerülhetsz.

MIÉRT ZUHANNAK LE A DRÓNOK? 
A pilóta nélküli légi járművek (UAV-k), azaz a drónok számos okból zuhanhatnak le:

1. Rotorok hibás működése
Drónod rotorjai/propellerjei úgy készülnek, hogy erősek, de mégis puhák legyenek, ezáltal nem okoznak sérülést az embereknek, vagy kárt más tárgyakban. Ezáltal azonban néhány ütközés után alakjuk hajlamos elvetemedni. Repülés előtt mindig ellenőrizd le mindegyik rotort, hogy megbizonyosodj róla, tökéletes az alakjuk.


2. GPS jel hiánya
Ha drónoddal beltérben repülsz, szinte mindig biztosra veheted a GPS jel hiányát. Ezért amikor csak lehetőséged van rá, mindig ajánlott nyílt területen repülni, távol a magas épületektől.



3. Iránytű hibája
A nem megfelelően beállított iránytű a drónok lezuhanásának egyik legfőbb oka. A drónok iránytűit bármilyen mágneses vagy rádiófrekvenciás (RF) forrás elállíthatja. Ne tartsd az UAV-t túl közel mágnesekhez, mint például szállítás során az autó hangszórói, és ne repülj nagy elektromágneses interferenciával rendelkező környezetben, mint például nagyfeszültségű távvezetékek vagy mobiltelefon-tornyok közelében.



4. Videóátvitel megszakadása
Ez a drónok lezuhanásának egy másik általános oka, és bármikor megtörténhet, akár az első repülés során, akár hónapokkal később. A kiváltó ok általában egy meglazult kábel vagy egy sérült csatlakozó. Mindig győződj meg róla, hogy a kábelek megfelelően csatlakoztatva vannak repülés előtt, és óvatosan húzd szét őket utána, hogy a csatlakozók jó állapotúak maradjanak.



5. „Hazatérés” túl korai megnyomása
Amikor elveszíted az ellenőrzést a drónod fölött, pilótaként az egyik leggyorsabb természetes reakció a Hazatérés (Return to Home – RTH) gomb megnyomása, de érdemes észben tartani, hogy a legtöbb, kereskedelemben kapható drón nem képes kikerülni az akadályokat. Ez azt jelenti, hogy az UAV egyszerűen követni fogja a nyílegyenes utat a hazatérési pontig, még akkor is, ha fák, épületek vagy elektromos oszlopok vannak az útjában; ez könnyen súlyos ütközéshez vezethet. Ne pánikolj, ne nyomd meg az RTH gombot minden alkalommal, amikor elveszíted az ellenőrzést az UAV fölött, maradj nyugodt, és találd meg a helyes megoldást.



6. Helytelen hazatérési pont
Ez akkor szokott előfordulni, ha a GPS lock elvész repülés közben, majd sikerül újra visszaállítani, ezáltal a drón helytelen hazatérési pontot kalibrál újra. Ne felejtsd, hogy a hazatérési pont lehet az a hely, ahonnan az UAV-d felszállt, vagy ahol a távvezérlőd található, ezért ellenőrizd, hogy helyesen van-e beállítva. Végezetül győződj meg róla, hogy úgy állítod be a hazatérési magasságodat, hogy magasabb a területen levő minden tárgynál, 100 méter megfelelő magasság lehet, hacsak nem városban vagy különösen magas építmények közelében repülsz, mint például mobiltelefon-tornyok.



7. Áramkimaradás
Kulcsfontosságú, hogy mindig teljesen feltöltött akkumulátorral repülj, és soha ne engedj a kísértésnek, hogy új repülésbe kezdj alacsony töltöttségű, vagy csak részben feltöltött akkumulátorral. Míg az esetek többségében nagy valószínűséggel megúszod, ha félig feltöltött akkumulátort használsz, de mindig fennáll a repülés közbeni véletlenszerű áramkimaradás kockázata, pont, amikor a legkevésbé várnád.



8. A biztonságos hazatéréshez nem elegendő mértékben feltöltött akkumulátor
Fontos, hogy a drónoddal 30%-os töltéstartalékkal landolj, így ha vészhelyzet esetén késleltetni kell a landolást, elegendő idővel rendelkezel egy új leszállóhely keresésére, vagy a probléma kezelésére. Továbbá egyes UAV-k meghibásodásbiztos funkcióval rendelkeznek, amikor is, ha az akkumulátor eléri a 10%-ot, a drón automatikusan elindul a hazatérési pont felé, és még ha ez hasznos funkció is lehet, ha fák vagy egyéb akadályok találhatók a drón és hazatérési pontja között, egyenesen beléjük fog repülni.



9. Összeütközés egy másik drónnal
Ha más UAV-k is vannak az égen, mindig megvan az esélye egy összeütközésnek, különösen, ha a pilóták nem tudnak egymás jelenlétéről az adott területen, komplex repülési manővereket hajtanak végre vagy versenyeznek.



10. Tévedés a repülő jármű iránya kapcsán
Amikor a drón nagyon magasan repül fenn az égen, nehéz megmondani, különösen kezdő pilóták számára, melyik oldal, melyik, és ezáltal könnyű összetéveszteni az elejét a hátuljával, így rossz irányba vezetni az UAV-t. A repülés további folytatása előtt győződj meg róla, melyik oldal, melyik.



MIT TEGYÉL, HA LEZUHANT A DRÓNOD? 


Nem számít, milyen tapasztalt pilóta vagy, ha drónod van, szembe kell nézned a ténnyel, hogy le fog zuhanni. Néha ez a te hibád, néha ez az ellenőrzéseden kívül eső feltételek miatt következik be. Bárhogy is legyen, szeretett drónod egyszer csak le fog zuhanni. Mit tegyél tehát, ha ez megtörténik?

Először is, próbáld meg visszaszerezni a drónt. Miután visszaszerezted, ellenőrizd le a sérüléseket. Jegyezd fel a látható sérüléseket, hogy hivatkozhass rájuk, ha fel kell venned a kapcsolatot a drón gyártójával. Itt található pár hasznos teendő, amit megtehetsz drónod visszaszerzését követően a lezuhanás helyéről:

1. Kapcsold ki az UAV-t/vezérlőt, és távolítsd el az akkumulátorokat és propellereket

2. Alkoholos koronggal távolíts el minden koszt/homokot/törmeléket a drónról

3. Kézzel forgasd meg a rotorokat, míg a drón fejjel lefelé található, hogy megszabadulj minden homoktól/kosztól, majd fújj rá mindegyikükre (vagy használj sűrített levegőt) a maradék kosz eltávolításához

4. Ellenőrizd a gimbal holtjátékát, meghajlott részeit vagy repedéseit

5. Ellenőrizd a kamera repedéseit vagy meglazult vezetékeit

6. Ellenőrizd az akkumulátor szerkezeti sérülését

7. Távolítsd el az összes propellert, és ellenőrizd a repedéseket vagy deformálódásokat. Cseréld ki a sérült propellereket

8. Ellenőrizd az összes gimbal tartót és leesésgátlót, hogy megbizonyosodj: biztonságosan a helyükön vannak és épek

9. Ellenőrizd a teljes keret repedéseit, beleértve a futóművet

10. Ellenőrizd az össze motort, hogy biztonságosan a helyükön vannak-e és nem lazultak ki (beleértve az összes csavart)

11. Fújd ki a homokot/törmeléket/port minden mozgó alkatrészből (újra)

Újraindítás

12. Ha végeztél az alapos ellenőrzéssel/tisztítással, helyezd vissza az akkumulátort a drónba

13. Indítsd újra a drónt egy sík felületen, és hagyd újból elvégezni az indítási eljárást

14. Kalibráld be az iránytűt, majd az IMU-t

15. Ellenőrizd a gimbal teljeskörű mozgását a gimbal vezérlő segítségével, majd az UAV körbe mozgatásával

16. Indítsd be a motorokat a propellerek nélkül, és ellenőrizd az imbolygást

17. Állítsd le újra a motorokat, csatlakoztasd a propellereket, indítsd újra a motorokat, és újra ellenőrizd az imbolygást

18. Emeld fel az UAV-t alacsony lebegésbe, épp hogy csak szemmagasság fölé, és ellenőrizd, észlelsz-e furcsa mozgást/rázkódást

19. Videó rögzítése során csinálj alap manővereket (előre, hátra, balra, jobbra, kitérés balra, kitérés jobbra, fel, le)

20. Nézd újra a videót, hogy meggyőződj róla, nincs további remegés

21. Tegyél egy hosszabb távú repülést alacsonyan és lassan (ne víz felett), hogy meggyőződj róla, minden rendben működik

Bizonyos esetekben szükség lehet alacsony költségekkel járó vagy ingyenes garanciális javításra gyártód részéről. Amikor felveszed velük a kapcsolatot, említsd meg a repülés minden részletét, amire csak emlékszel. Ha repülőjárműved már nem garanciás, nem kell aggódnod, ha rendelkezel a DJI Care Refresh-sel. Azt se feledd, hogy a DJI Service fedezhet bármely lezuhanás okozta tartós sérülést is. Ha hobbiból repülsz, akkor a DJI Care Refresh jól jöhet, ha az első év során többször lezuhansz a drónoddal.

A drónok eléggé komplex eszközök, melyek különböző rendszerek megfelelő működésére épülnek, és bár nincs mód egy hardver- vagy szoftverprobléma elkerülésének garantálására, ha a fent leírtak alapján tisztában vagy azokkal a dolgokkal, amiket ellenőrzésed alatt tarthatsz, és a hibákkal, amiket elkerülhetsz, ez segít minimálisra csökkenteni drónod lezuhanásának vagy akár elvesztésének esélyét. A legtöbb baleset megelőzhető azáltal, hogy figyelmesen és gondosan jársz el a felkészülés és a végrehajtás során, ahhoz, hogy örömteli, produktív drónpilóta lehess.

SZERETNÉL MÉG TÖBBET TUDNI A DRÓNOKRÓL ÉS AZOK KEZELÉSÉRŐL? AKKOR JELENTKEZZ A DJI AKADÉMIA KÉPZÉSEIRE, ÉS TANULJ PROFIKTÓL! 

Hozzászólás

Kérjük, vedd figyelembe, hogy a megjegyzéseket a közzététel előtt jóvá kell hagyni.

    Köszönjük a feliratkozást!

    Ez az e-mail cím már regisztrálva van!

    Shop the look

    Válassz a lehetőségek közül!

    DJIARS
    Nehogy lemaradj a legújabb akciónkról.
    Változat szerkesztése
    Sikeres beküldés
    Összehasonlítás:
    Termék SKULeírás Kollekció Elérhetőség Termék típus Egyéb részletek
    Általános Szerződési Feltételek
    What is Lorem Ipsum? Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum. Why do we use it? It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum is that it has a more-or-less normal distribution of letters, as opposed to using 'Content here, content here', making it look like readable English. Many desktop publishing packages and web page editors now use Lorem Ipsum as their default model text, and a search for 'lorem ipsum' will uncover many web sites still in their infancy. Various versions have evolved over the years, sometimes by accident, sometimes on purpose (injected humour and the like).
    this is just a warning
    Bejelentkezés
    Kosár
    0 elem